Ponedjeljak, 5. travnja na Prvom
Foto: Bura duše / dokumentarni film
Dokumentarni film o hrvatskim braniteljima, njihovom životnom, ratnom i duhovnom putovanju na rasporedu je u ponedjeljak 5. travnja u 20:10 na Prvom. Film donosi snažno svjedočanstvo o potencijalu koji pruža vjera u Isusa Krista. Važan motiv za snimanje filma nalazi se u poražavajućim činjenicama da je priličan broj ratnih veterana pod utjecajem raznih ovisnosti i da ih je veliki broj počinio samoubojstvo.
Realizacija dokumentarca trajala je pune tri godine. To je obiteljsko-prijateljski projekt koji kao redatelj i montažer potpisuje Goran Maršalek, scenaristica je njegova supruga Danijela, a producent je ujedno jedan od trojice protagonista filma, pričuvni narednik Dražen Hrženjak.
Ponedjeljak, 5. travnja na Prvom
Foto: Bura duše / dokumentarni film
Preostali protagonisti ostvarenja podnaslovljena kao životno, ratno i duhovno putovanje su pričuvni razvodnik Darko Horvat te pričuvni poručnik Zvonko Kovačić, baš kao i Hrženjak dobrovoljcii Domovinskog rata, ali i, što je za cjelovitu sliku presudno, obiteljski ljudi približno iste životne dobi. Početak rata zatekao ih je na različitim mjestima i u različitim sredinama, neki su već tada bili više, a neki manje zreli i odgovorni ljudi, neki su se zabavljali uz travu i na tulumima, dok su drugi već tada moralni oslonac i životnog vodiča pronalazili u vjeri i Bogu.
Dok opisuju svoje kretanje u rat i dijelove ratnog puta, sva trojica prisjećaju se samih sebe iz nekih drugih vremena, vremena u kojima im duhovnost još nije značila ono što im znači danas.
Sudbine Dražena Hrženjaka, Darka Horvata i Zvonka Kovačića svjedoče o tome da je izlaz iz egzistencijalnih tjeskoba i nemira uvijek moguće pronaći.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!