U emisiji idemo u Bosnu i Hercegovinu. Događaji u općini Brčko tijekom 1992. godine obilježeni su agresijom na civilno stanovništvo, uspostavom logora i sustavnim progonom Hrvata i Muslimana.
07.05.2026.
16:01
Autor: HRT
U emisiji idemo u Bosnu i Hercegovinu. Događaji u općini Brčko tijekom 1992. godine obilježeni su agresijom na civilno stanovništvo, uspostavom logora i sustavnim progonom Hrvata i Muslimana.
Agresija je započela u samom gradu Brčkom, a nastavila se napadima na prigradska naselja.
Posebno tragičan datum bio je 8. svibnja 1992., kada su srpske snage napale i okupirale hrvatska sela Laništa, Donji Rahić i Ulice.
Jedno od najozloglašenijih mjesta stradanja bio je sabirni logor Luka, uspostavljen u svibnju 1992.
O tim teškim vremenima u emisiji govore Stjepan Marčetić, autor monografije "Početak rata i zločini nad Hrvatima općine Brčko 1992. godine" i Ivo Filipović, ratni zapovjednik 108. pješačke brigade HVO-a Ravne-Brčko.
Prisjećamo se i Specijalne jedinice policije "Grof" iz Dubrovnika koja obilježava 35. obljetnicu osnutka. Sudjelovali su u svim ključnim bitkama na jugu Hrvatske, od Maslenice i Medačkog džepa do Bljeska i Oluje.
Emisija Veterani mira na rasporedu je u subotu, 9. svibnja na Prvom prorgamu u 12:25.
Voditelj je Borna Marinić, a urednici su Vladimir Brnardić i Jozo Barišić.
Emitirane emisije Veterani mira možete pronaći u videoteci multimedijske platforme HRTi.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!

Autorska prava - HRT © Hrvatska radiotelevizija.
Sva prava pridržana.
hrt.hr nije odgovoran za sadržaje eksternih izvora