Ponedjeljak, 24. siječnja na Prvom
Foto: Alexanderovi / dokumentarni film
Dugometražni dokumentarni film Alexanderovi prati život poznate židovske obitelji Alexander koja se u 19. stoljeću iz Burgenlanda (Gradišća) doselila u Zagreb te svojim djelovanjem značajno pridonijela razvoju hrvatskoga gospodarstva, kao i bogatstvu kulturnog života. Film pogledajte u ponedjeljak 24. siječnja u 20:10 na Prvom programu.
U današnje se vrijeme učestalo i rado govori o vrijednosti multikulturalnosti, a mnogi u Zagrebu i ne znaju da su upravo židovski arhitekti dali najveći obol urbanom izgledu najstrožeg centra kakvog danas poznajemo. Također, zasigurno ne znaju ni tko je bio nestor hrvatskih industrijalaca, a tko u 20. stoljeću najveći dobrotvor i mecena.
Ponedjeljak, 24. siječnja na Prvom
Foto: Alexanderovi / dokumentarni film
U to vrijeme u cijeloj Europi raste ksenofobija i jača antisemitizam tako da dokumentarni film o Alexanderovima njeguje i obrazovnu dimenziju važnu za mir i toleranciju kako bi se shvatilo koliko su oni koje neki nazivaju strancima presudno utjecali na dinamičan gospodarski i kulturni razvoj Hrvatske.
Film je sufinanciran sredstvima Grada Zagreba.
Ponedjeljak, 24. siječnja na Prvom
Foto: Alexanderovi / dokumentarni film
Scenaristica je Jasminka Domaš, redatelj Srđan Segarić, snimatelj Željko Guberović, a producentica Željka Benčić.
Produkcija: Bond Squad
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!