Ponedjeljak, 20. ožujka na Drugom
Foto: Koža, krzno, oklop - Važno je imati ruho / dokumentarac
Od krzna do perja, od ljuski do školjki - svako živo biće na svijetu ima neki oblik karakterističnog vanjskog sloja koji mu određuje ne samo vanjštinu, nego ima i razne svrhe koje omogućuju preživljavanje jedinke i vrste u cjelini. Ovaj dokumentarni film Koža, krzno, oklop - Važno je imati ruho, koji emitiramo u ponedjeljak, 20. ožujka, na Drugom programu HTV-a u 11:20 te u 19:20, istražuje mnogo različitih oblika koje takvi vanjski slojevi mogu poprimiti i zalazi ispod površine da utvrdi učinke koje oni imaju na svakodnevni život životinja.
U hladnijim predjelima planeta krzno je, prema očekivanjima, vrlo prisutno. Ono grije i izolira svojeg vlasnika, štiteći ga od oštrih vremenskih uvjeta. Zoran je primjer polarni medvjed: krzno medvjeda iznimno je gusto, a vanjske dlake prozirne su i šuplje. Tako djeluju kao dodatni sloj učinkovite izolacije od hladnoga zraka i pomažu medvjedu da održi tjelesnu toplinu.
Ponedjeljak, 20. ožujka na Drugom
Foto: Koža, krzno, oklop - Važno je imati ruho / dokumentarac
Krzno polarnog medvjeda ima još jednu važnu svrhu, a to je kamuflaža. Zimi su medvjedi gotovo nevidljivi na goloj bjelini snježnog zaleđenog arktičkog krajolika. Kod drugih životinja potrebne su prepoznatljive šare i uzorci kako bi se stopile s okolinom.
Pjegave velike mačke, kao što su leopardi i jaguari, gotovo su nevidljive među raznim biljkama, drvećem i grmljem od kojih se njihovo stanište sastoji. To ih štiti ne samo od potencijalnih grabežljivaca, nego im omogućuje i da se neprimjetno prikradaju plijenu. Krzno može predstavljati i status, kao među lavovima. Izrazita griva mužjaka u lavova jasan je pokazatelj tko je glavni - zbog čega je vlasnik grive neodoljiv ženkama.
Ponedjeljak, 20. ožujka na Drugom
Foto: Koža, krzno, oklop - Važno je imati ruho / dokumentarac
Mužjaci u ptica također se udvaraju ženkama perjem jarkih boja i jedinstvenih uzoraka. Kod pauna mužjaci šire raskošno repno perje da se svide ženkama. Time povećavaju izglede za parenje i stvaranje potomstva, čime se osigurava i njihov dugoročni opstanak. Kolibri svojim ljeskavim perjem komuniciraju s drugim članovima svoje vrste. Tako svjetlošću koja se odbija od metalnog sjaja njihova perja upozoravaju druge kolibrije da se ne približavaju njihovu teritoriju i hrani koja se ondje može pronaći.
Prve životinje koje su imale perje bili su dinosaurski preci ptica. Mnoga od tih praiskonskih stvorenja imala su rani oblik perja. Vjerojatno je čak i poznati Tyrannosaurus rex imao prvi oblik paperja na koži, a Deinonychus je čak imao jarku prepoznatljivu perjanicu. Mnogi današnji gmazovi u uskom su srodstvu s drevnim dinosaurima, ali se kod njih razvio vanjski sloj krljušti.
Dokumentarni film Under Cover - Every Body Needs a Coat odabrala je Mira Vočinkić.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!