Petak, 11. ožujka na Četvrom
Foto: Ludi rimski carevi / dokumentarna serija
U petak 11. ožujka na Četvrtom programu u 20:05 prikazujemo drugi nastavak dokumentarne serije Ludi rimski carevi. Četverodijelna serija se temelji na pogrešnim predodžbama o onim rimskim carevima koji su općenito zapamćeni kao ludi. To su Kaligula, Neron, Komod i Elagabal.
Petak, 11. veljače na Četvrtom
Foto: Ludi rimski carevi / dokumentarna serija
2. epizoda: Neron
Neron je zasigurno nazloglasniji od četvorice careva kojima se bavi ova serija. U izvorima je opisan kao psihopat koji je zapalio Rim kako bi skladao pjesmu o razorenoj Troji, kao ubojica majke i loš umjetnik. No povijesna analiza pokazuje da Neron nije imao baš nikakve veze s požarom u Rimu, te da je bio iznimno cijenjen kao umjetnik - čak su mu i neprijatelji priznavali punoću glasa i vrhunsko umijeće interpretacije.
Kroz ovu epizodu traže se korijeni povijesnih neistina o Neronu, čiji je carski mandat zapravo bio vrhunac blagostanja u povijesti Rimskoga Carstva. Teške optužbe na Neronov račun zapravo su rezultat njegova dubokog sukoba s konzervativnim Senatom, koji ga je, pomoću brojnih onodobnih povjesničara - koji potječu redom iz senatorskih slojeva - ocrnio pred poviješću.
Petak, 11. veljače na Četvrtom
Foto: Ludi rimski carevi / dokumentarna serija
Scenarist, režiser i skladatelj je Božidar Domagoj Burić.
Dokumentarna serija snimljena je 2006. godine.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!