Kroz brojne drame, uzbudljive sportske priče i trenutke sukoba, serija govori o revoluciji u engleskome nogometu. Kad je pet klubova odvažno napustilo Nogometnu ligu 1991. godine, bio je to početak 30-godišnje sapunice u kojoj su glavne uloge imali poslovni magnati, superzvijezde, nezasitni novinari i zagriženi navijači. Priču prenose ljudi koji su je proživjeli - Eric Cantona, Vinnie Jones, Alan Shearer, David Beckham - ali ova priča govori i o tome kako se engleski nogomet iz sporta preobrazio u posao, doslovno preko noći.
Rupert Murdoch i njegov novi satelitski kanal Sky TV postali su neraskidivo vezani za budućnost "najljepše igre". Priljevom milijuna funta došlo je do tektonskih pomaka u tome sportu - neki su bili pozitivni, neki baš i nisu. Novinari su počeli dublje istraživati privatni život novih "rock zvijezda" nogometa, a dolazak uzbudljivih novih igrača iz inozemstva učinio je englesku ligu najuzbudljivijom i najgledanijom na svijetu.
Vraćamo se na početak kako bismo vidjeli kako je nogomet u 1990-ima bio odraz britanske kulture i društva, rastuće opsjednutosti slavnim osobama, promjenama značenja muževnosti i ružnog problema rasizma.
Početkom 1990-ih engleski nogomet bio je na dnu, godinama praćen huliganizmom i tragedijama. Krajem desetljeća Manchester United, pobjednik Premier lige, bio je kralj Europe. Engleski nogomet postao je globalan.
Nedjelja, 17. rujna na Drugom
Foto: Nogometna groznica: Uspon Premier lige / dokumentarna serija
U nedjelju, 17. rujna na Drugom programu u 21:50 prikazujemo drugu epizodu dokumentarne serije Nogometna groznica. Nakon što je u prve dvije sezone Premier lige Alex Ferguson osvojio dva naslova zaredom, odlučio je izgraditi svoju ostavštinu u naoko nepobjedivom Manchester Unitedu.
Jack Walker, milijunaš i vlasnik ne toliko otmjenih Blackburn Roversa, ima druge zamisli. Nakon što su završili kao četvrti, a zatim drugi iza Uniteda, on i trener Kenny Dalglish odlučili su otići korak dalje. Walker ima 360 milijuna funta i željan je uspjeha, pa ne štedi ni novčića. Nakon što je Alana Shearera kupio za tada rekordan iznos u Britaniji, nadmašio je to kad je doveo Chrisa Suttona za pet milijuna funta. No nagli priljev novca u sport, zbog kojeg plaće igrača dosežu 10.000 funta na tjedan, kod navijača stvara oštru podjelu na "nas" i "njih".
Utrka između Davida i Golijata, Blackburna i Uniteda, posve je izjednačena do jedne hladne večeri u siječnju na polovici sezone, kad se Eric Cantona zaletio u gledalište Selhurst Parka i kung fu udarcem srušio navijača Crystal Palacea koji ga je zadirkivao. Navodno je Cantonu isprovocirala rasistička uvreda, ali njegov čin izaziva zgražanje nacije, a ćudljivom Francuzu prijeti čak i zatvorska kazna.
Iako su nogomet odjenuli u novo ruho i svečano predstavili u Premier ligi, nisu se riješili zlokobnog rasizma.
Dokumentarnu seriju Fever Pitch: The Rise of The Premier League odabrala je Martina Rajšek.
Nedjelja, 17. rujna na Drugom
Foto: Nogometna groznica: Uspon Premier lige / dokumentarna serija
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram, TikTok i YouTube!