Urednica Branka Papić i komentatori Oscara 2021.
Foto: Renato Branđolica / HRT
U noći na ponedjeljak, 25./26. travnja dva sata poslije ponoći na Prvom programu HTV-a slijedi prijenos svečane dodjele Oscara. Noć Oscara - uvodni prilog na rasporedu je u 0:30, a prijenos dolaska zvijezda na crveni tepih u 0:40. Ponesite svoju filmsku ljubav, poručuju to svojim sloganom organizatori 93. svečane dodjele najpopularnijih filmskih nagrada na svijetu koja se ove godine održava kao nikada dosad u svojoj gotovo stoljetnoj povijesti. Tko će dobiti nove Oscare doznat ćemo četrnaest i pol mjeseci nakon prošle dodjele. U tom se razdoblju promijenio ne samo filmski svijet, nego i cijeli svijet s obzirom na to da se 92. dodjela Oscara održala na samom početku pandemije.
COVID-19 najviše je pogodio upravo SAD te ne čudi da je Američka filmska akademija već u lipnju 2020. odlučila da se 93. dodjela Oscara iz svog tradicionalnog termina u veljači prebaci na završetak travnja. Ovo je tek četvrta odgoda dodjela Oscara u njegovoj povijesti te prva nakon šeste dodjele na kojoj se natječu filmovi premijerno prikazani u dvije kalendarske godine. Pandemija je ključno utjecala i na produkciju filmova, i na njihovu distribuciju pri čemu su mnogobrojne kinodvorane diljem svijeta tijekom 2020. i 2021. bile zatvorene. Primat su preuzeli servisi za streaming te već drugu godinu zaredom najveći broj nominacija među produkcijskim kućama ima Netflix, njih 35, nadmašivši svoj prošlogodišnji rekord s 24 nominacije.
Tako je i u kategoriji najboljeg filma brojem nominacija vodeći jedan projekt ovog medijskog servisa. To je biografska drama Mank redatelja Davida Finchera o Hermanu J. Mankiewiczu, scenaristu klasika Građanin Kane Orsona Wellesa s deset nominacija. Za najbolji film nominirano je još sedam naslova pri čemu je čak njih šest izjednačeno s ukupno šest nominacija. Predvodi ih favorit večeri drama Zemlja nomada o ženi ostaloj bez supruga i stalnog posla koja se odlučuje na život na cesti redateljice Chloé Zhao.
Njezin film na oskarovsku svečanost stiže s nizom nagrada, među ostalim, sa Zlatnim lavom osvojenim na 77. međunarodnom festivalu filmske umjetnosti u Veneciji, zatim sa Zlatnim globusom za najbolju dramu te s priznanjem američkog udruženja producenata. Šest nominacija imaju i obiteljska drama Minari, ovjenčana Zlatnim globusom za najbolji film izvan engleskoga govornog područja, čiji je redatelj Lee Isaac Chung, zatim drama Otac Floriana Zellera, povijesna biografska drama Juda i crni mesija Shake Kinga, drama Zvuk metala Dariusa Mardera te povijesna sudska drama Čikaška sedmorka u režiji Aarona Sorkina. Kategoriju najboljeg filma zaokružuje crnohumorni triler Djevojka koja obećava redateljice Emerald Fennell s ukupno pet nominacija.
Za najbolju režiju ove su godine prvi put u povijesti Oscara nominirane dvije redateljice Chloé Zhao i Emerald Fennell kojima se pridružuju David Fincher, Lee Isaac Chung i danski filmaš Thomas Vinterberg čija se humorna drama Još jedna runda nakon trijumfa na prošlogodišnjoj dodjeli Europskih filmskih nagrada nada i Oscaru u kategoriji najboljega međunarodnog filma. U njoj joj je veliki suparnik bosanskohercegovački film, ratna drama o genocidu u Srebrenici Quo vadis, Aida? redateljice Jasmile Žbanić koja bi mogla ponoviti uspjeh Ničije zemlje svog sunarodnjaka Danisa Tanovića. Među ostvarenjima nominiranima za najbolji film jedino Mank nema nominaciju u jednoj od dvije kategorije za najbolji scenarij, bilo izvorni, bilo prema predlošku, dok je to uspjelo nastavku komedije Borat.
Ilustracija, Oscar
Foto: Mike Blake / Reuters
U glumačkim kategorijama Oscara će za najbolju glavnu mušku ulogu najvjerojatnije posmrtno dobiti prošlog kolovoza preminuli Chadwick Boseman za svoj nastup u glazbenoj drami Ma Rainey: Majka bluesa u režiji Georgea C. Wolfea. Film ima ukupno pet nominacija, a i njegova je glavna glumica Viola Davis, dobitnica Oscara za film Ograde, jedna od favoritkinja za nagradu. Suparnice su joj Andra Day (Sjedinjene Države protiv Billie Holiday), Carey Mulligan (Djevojka koja obećava), Frances McDormand (Zemlja nomada) i Vanessa Kirby (Krhotine žene), dok se Oscaru za najbolju glavnu mušku ulogu nadaju Riz Ahmed (Zvuk metala), Anthony Hopkins (Otac), Gary Oldman (Mank) i Steven Yeun (Minari).
Prema prognozama najviše izgleda za nagradu u kategoriji najbolje epizodne ženske uloge ima Youn Yuh-jung (Minari) koja bi tako postala prvom korejskom glumicom nagrađenom Oscarom, dok je među glumcima u kategoriji najbolje muške epizodne uloge nagradi najbliži Daniel Kaluuya (Juda i crni mesija). Njegov bi pak suparnik u ovoj kategoriji Leslie Odom Jr. (Jedna noć u Miamiju) Oscara mogao dobiti za najbolju izvornu pjesmu iz istog filma Speak Now, ne pođe li to za rukom skladateljici Diane Warren s pjesmom Io Si (Seen) iz filma Život je pred tobom, kojoj je ovo ukupno dvanaesta nominacija u karijeri bez osvojene nagrade.
Svakako treba istaknuti da najviše nominacija na 93. dodjeli Oscara ima Chloé Zhao koja je osim za najbolji film, režiju i scenarij prema predlošku (riječ je o prilagodbi knjige Jessice Burder) za Oscara nominirana i za najbolju montažu filma Zemlja nomada. Oscar za najbolji dugometražni animirani film mogao bi pripasti Duši u režiji dvostrukog oskarovca Petea Doctera ili filmu Wolfwalkers Tomma Moorea. Za nagradu za najbolji dugometražni dokumentarni film natječu se, među ostalim, rumunjski kandidat i u kategoriji najboljega međunarodnog filma Kolektiv te južnoafrički film Hobotnica i ja, dok je najgledaniji američki film u kinima nakon izbijanja pandemije Tenet za Oscara nominiran u kategorijama najboljih vizualnih efekata i najbolje scenografije.
Ilustracija
Foto: Pixabay / -
Američka filmska akademije smanjila je broj kategorija u kojoj dodjeljuje svoje godišnje nagrade te ih je sada 23 nakon što je formirana zajednička kategorija za najbolji zvuk. Umjesto ranije priređivane svečanosti na kojoj su se dodjeljivale počasne nagrade, to će ove godine biti na samoj dodjeli Oscara, dok je aktualna humanitarna nagrada Jean Hersholt pripala glumcu Tyleru Perryju, kao i Fondu za film i televiziju (MPTF).
Utemeljena 1927., Američka akademija filmskih umjetnosti i znanosti svoja je prva strukovna priznanja dodijelila 1929., upriličujući kroz desetljeća jedan od najpoznatijih i najgledanijih događaja u svijetu zabave. O Oscarima (službeni im je naziv Academy Award of Merit) danas odlučuje gotovo deset tisuća članova Akademije ustrojene u sedamnaest razreda. Iako se i ovogodišnja dodjela održava u luksuznom zdanju hollywoodskog Dolby Theatrea arhitekta Davida Rockwella u Los Angelesu, dio se svečanosti priređuje u prostoru najveće gradske željezničke postaje Los Angeles Union Station (LAUS), a zbog epidemioloških razloga bit će organizirani i posebni dijelovi dodjele u Londonu i Parizu jer su organizatori svakako htjeli izbjeći hibridni oblik prijenosa ustrajavajući na osobnom dolasku nominiranih i uzvanika.
Redatelj svečanosti je višestruki dobitnik nagrade Emmy Glenn Weiss, dok producentsku ekipu predvodi oskarovac Steven Soderbergh (Traffic) čija je zamisao da prijenos djeluje poput pravog filma. Kao ni prošle dvije godine, kroz svečanost proglašenja dobitnika gledatelje ni ove neće voditi jedan voditelj ili voditeljski par već će svaka kategorija imati svoje najavljivače iz redova dosadašnjih laureata. Među njima će biti i predsjednik Akademije David Rubin.
Prijenosu prethodi Noć Oscara - uvodni prilog, s početkom u 0.30, te prijenos dolaska zvijezda na crveni tepih od 0:40.
Urednica prijenosa na HRT-u je Branka Papić, redateljica Anamaria Corazza, a komentatori u studiju HRT-a Mario Kozina, Nenad Korkut i Boško Picula.
Vijesti HRT-a pratite na svojim pametnim telefonima i tabletima putem aplikacija za iOS i Android. Pratite nas i na društvenim mrežama Facebook, Twitter, Instagram i YouTube!